Bardzo często można się spotkać z twierdzeniem abyśmy starali się jeść te produkty, które hodowane są w naszym regionie. Jest to w miarę logiczne ponieważ do takiego żywienia jesteśmy na ogół przygotowani również genetycznie. Jeśli to stwierdzenie jest prawdą to jesteśmy na wygranej pozycji. Mamy w Polsce przecież bogactwo owoców w tym jabłka, które są uważane za jedne z najcenniejszych owoców na świecie.

Jedno jabłko z wieczora oddala doktora.

jablka-gruszki-5

 Jabłka zawierają dużo cennych związków, które dodatkowo wzajemnie wzmacniają swoje działanie. Znajdziemy tu pektyny, które usprawniają perystaltykę jelit likwidując zaparcia. W regulacji przemiany materii pomaga również obecny tu błonnik. Związki zawarte w jabłkach oczyszczają organizm z toksyn, regulują poziom cholesterolu oraz poziom cukru we krwi. Polecane są ze względu na swoje właściwości zwalczające nowotwory (szczególnie jelita grubego) oraz choroby układu krążenia. Jabłka wykazują się sporą skutecznością w walce z zapaleniami oraz miażdżycą. Owoce te zawierają sporą dawkę witaminy C (jedno jabłko to ok. 1/3 zapotrzebowania dziennego) oraz A, D, E i K. Znajdziemy tu również sporo potasu, magnezu, wapnia.

gruszka5

Gruszki natomiast słyną z dużej zawartości jodu jak na owoce oraz sporej ilości potasu (który powinniśmy uzupełniać po treningu). Jest w nich również sporo innych cennych minerałów oraz witamin. Zawierają również korzystne dla nas pektyny oraz dużo błonnika. Dla osoby odchudzającej się najważniejsze będą ich właściwości dające uczucie sytości oraz wspomagające pracę jelit. Regulują przy tym pracę całego układu pokarmowego. Mają lekkie działanie moczopędne i normalizują gospodarkę wodną (pomocne przy opuchliznach spowodowanych przez zatrzymanie wody). Jabłka i gruszki najlepiej jeść razem ze skórką. Dotyczy to oczywiście również innych owoców – oczywiście w tych gdzie to możliwe :-).

Sticks and ground ceylon cinnamon with wood spoon on wooden table

Nie przez przypadek w tym artykule zestawiłem cynamon z owocami. Na ogół kojarzony w połączeniu właśnie z jabłkami (np. w szarlotce) oraz z pieczonymi gruszkami. Ciekawym pomysłem jest również dodanie cynamonu do kawy – na przykład zamiast cukru. Kto by pomyślał że takie pyszności mogą nam pomóc w walce z kilogramami? Cynamon co prawda pobudza apetyt ale też przyspiesza przemianę materii, wspomaga metabolizowanie cukru oraz zapobiega magazynowaniu tłuszczu. Polecany również przy trądziku, bólach stawów (sprawdzę) oraz cukrzycy. Wspomaga pamięć i hamuje rozwój komórek nowotworowych (badania trwają). Cynamon ma również właściwości antygrzybiczne, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Z jego zalet mógłbym zrobić prawdopodobnie cały, długi artykuł ale te co wymieniłem myślę, że wystarczą i przypomną, że warto czasem sięgnąć po ten brązowy proszek.

Przyprawy mogą być naszymi sprzymierzeńcami w walce z nadwagą, ale większość z nich powinniśmy jednak stosować z umiarem. Dlaczego? Napiszę o tym wkrótce.