W poprzednim odcinku było całkowicie bez mięsa, tym razem kolejna po diecie Dukana dieta, w której mięsiwa (i do tego tłustego!) nie zabraknie. Zanim jednak przejdziesz dalej, zerknij proszę do tego wpisu. Czy spożywanie dużych ilości tłuszczu może pomóc nam w spaleniu tłuszczu? Jest chyba sporo osób, które odpowiedziałyby na to pytanie twierdząco.

Jedz tłuszcz i spalaj tłuszcz

Zwolennicy diety dr Kwaśniewskiego twierdzą ponadto, że stosując taki plan żywieniowy można wyleczyć się z cukrzycy (mała podaż węglowodanów-spada zapotrzebowanie na insulinę), miażdżycy a także chorób trzustki i wątroby oraz wielu innych. Odnośnie chorób nowotworowych badania wykazały, że komórki rakowe odżywiają się wyłącznie węglowodanami, nie potrafią natomiast czerpać energii z tłuszczów.

Dieta Kwaśniewskiego, zwana również optymalną czy niskowęglowodanową to jednak nie same zachwyty. Jest to dieta nie mniej kontrowersyjna od diety Dukana czy wegetariańskiej. Przeciwnicy twierdzą z kolei że takie tłuste odżywianie prowadzi do rozwoju miażdżycy i osteoporozy. Odnotowuje się tu również duże obciążenie nerek i wątroby, częste zaparcia i odwodnienie organizmu.

dieta-kwasniewskiego

Przejdźmy do zasad obowiązujących w diecie optymalnej. Co powinniśmy jeść? Oczywiście tłuste mięsa i podroby, wszelkie tłuszcze zwierzęce (wg pana Kwaśniewskiego tłuszcze zwierzęce są zdrowsze od roślinnych) czyli masło, smalec, łój itd. Autor dużą wagę przypisuje też jajkom (szczególnie żółtkom), nasionom zawierającym tłuszcz (ziarna słonecznika, orzechy) oraz żółtemu serowi, śmietanie. Dozwolona jest większość warzyw ale w ilości nie przekraczającej 300g dziennie. Dieta Kwaśniewskiego zaleca rezygnację z owoców słodkich (agrest, porzeczki, maliny i truskawki są dopuszczalne), prawie całkowite ograniczenie produktów zbożowych oraz całkowitą eliminację cukru, słodyczy, dżemów i miodu. Do wszystkich potraw zalecane jest dodanie dużej ilości tłuszczu a także stopniowa eliminacja soli.

Ameryka nie gorsza i swojego Kwaśniewskiego ma

Cztery lata później po ogłoszonych rewelacjach dr Kwaśniewskiego pan Robert Atkins wydał swoją książkę “Diet revolution”, która w Stanach Zjednoczonych bardzo długo utrzymywała się na listach bestsellerów. W diecie Atkinsa podobnie jak w diecie Dukana występują fazy. Niektóre źródła mówią o trzech inne o czterech:

Pierwsza faza to faza indukcji (przygotowawcza) – ilość węglowodanów ograniczona zostaje do 20g dziennie. Dopuszczalne są tylko niektóre warzywa, szczególnie kapustne oraz dynia, ogórki, pomidory. W każdym posiłku powinno znaleźć się białko zwierzęce. W fazie drugiej zwiększamy ilość węglowodanów do 30-50g na dobę, do menu możemy dodać niektóre owoce, nasiona i orzechy.

Natomiast faza trzecia wymaga od nas stałej kontroli wagi ponieważ będziemy tu co tydzień o 10g zwiększać ilość przyjmowanych węglowodanów dziennie. Do diety można w tym momencie dołączyć kolejne warzywa, niektóre owoce (banany, jabłka, brzoskwinie itd) a także cukry ale w niewielkiej ilości. W fazie czwartej pan Atkins zaleca dodać aktywność fizyczną, około 30 minut dziennie. W trakcie całej kuracji należy przyjmować dużo płynów, najlepiej wody mineralnej.

Dieta Kwaśniewskiego i Atkinsa – czym się różnią?

Obie diety są bardzo podobne w założeniach z tym, że w diecie optymalnej Kwaśniewskiego zaleca się spożywać dużo mniej białka niż w diecie Atkinsa. Ze względu na brak jakichkolwiek badań oraz sprzeczne opinie, w wadach i zaletach nie wymienię wpływu na rozwój czy ustępowanie jakichkolwiek chorób.

Zalety: W diecie Kwaśniewskiego i Atkinsa rzadko będziemy odczuwać uczucie głodu, potrawy są bardzo sycące. Łatwość przygotowywania posiłków.

Wady: Trzeba zrezygnować prawie całkowicie z węglowodanów (pieczywo, kasze, makarony, słodycze). Mogą występować niedobory mikroelementów i witamin. Dieta ta jest mało urozmaicona. Może wystąpić odwodnienie oraz zakwaszenie organizmu.

Przyszedł czas na dietę śródziemnomorską. Serdecznie zapraszam.