W poprzednim wpisie napisałem o diecie Dukana, w której mięso gra główną rolę dlatego w tym artykule opiszę dietę wegetariańską i jej odmiany aby zachować pewną równowagę. Zanim jednak przejdziesz dalej zerknij na ten artykuł . Dieta wegetariańska jest dla wielu ludzi czymś więcej niż tylko sposobem odżywiania ale tu zajmiemy się tylko i wyłącznie aspektami żywieniowymi.

To co ty jesz?

W  diecie wegetariańskiej eliminujemy z jadłospisu mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Natomiast jej poszczególne odmiany pozwalają na spożywanie mleka i jego przetworów (laktowegetarianizm) oraz jaj (laktoowowegetarianizm).Weganizm jest już pod tym względem bardziej rygorystyczny, jego odmiana – witarianizm dopuszcza spożywanie tylko owoców i warzyw natomiast frutarianizm ogranicza nasze menu tylko do surowych owoców.

dieta-wegetarianska3

Wokół tej diety narosło mnóstwo kontrowersji a spory lekarzy i naukowców będą zapewne trwać jeszcze długo. Istnieje opinia, że wegetarianizm pomaga stracić zbędne kilogramy. Jest to bardzo prawdopodobne gdyż taka dieta zawiera sporo błonnika, który powoduje uczucie sytości na długo i usprawnia pracę jelit. Istnieją również doniesienia, że taki sposób odżywiania w dużym stopniu ogranicza możliwość zachorowania na cukrzycę, choroby serca czy nowotwory. Ale nie ma róży bez kolców, nie spożywając mięsa bardzo łatwo doprowadzić do niedoborów białka, cynku, żelaza a także witamin z grupy B. Dlatego wegetarianizm jest dietą wymagającą sporej wiedzy o tym jak zastąpić te składniki pokarmem pochodzenia roślinnego. Źle zbilansowana dieta “wege” może prowadzić do niedokrwistości, krzywicy, osteoporozy. O właściwy bilans powinny starać się szczególnie kobiety w ciąży a także rodzice, którzy zdecydowali się na taką dietę dla swoich dzieci.

dieta-wegetarianska2

Zalety: Może wspomóc redukcję wagi w dłuższym okresie czasu. Mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na pewne choroby. Dieta ta eliminuje leki weterynaryjne (w tym antybiotyki) oraz inne dodatki, które spożywamy wraz z mięsem.

Wady: Tu nie ma mięsa! 🙂 Mogą występować niedobory białka, żelaza, wapnia oraz witamin z grupy B szczególnie gdy wykluczymy również produkty mleczne i jaja. Wegetarianizm przeznaczony jest dla osób, które zadbają o odpowiednie zbilansowanie diety. Przygotowanie posiłków może być bardziej kłopotliwe i czasochłonne.

 

 

Było już o białkowo, było błonnikowo teraz czas na coś tłustego. Następny wpis będzie o diecie Kwaśniewskiego oraz Atkinsa, serdecznie zapraszam.