Poprzedni wpis poświęcony był diecie śródziemnomorskiej i jej odmianom. Dziś na tapecie dieta, która swą nazwę zawdzięcza Uniwersytetowi Cambridge w Anglii gdzie pracował dr Alan Howard. Zanim jednak przejdziesz dalej przeczytaj ten wpis. W latach siedemdziesiątych xx wieku dr Howard rozpoczął prace nad projektem, który miał na celu stworzyć specjalne produkty wspomagające odchudzanie.

Magia w proszku

Dieta Cambridge zyskała dość duża popularność dzięki szybkości działania w procesie odchudzania. Polecana jest dla osób, które chcą, muszą szybko zgubić kilka zbędnych kilogramów (np: przed operacją). Jednak taki sposób odżywiania nie jest dla wszystkich. Diety Cambridge nie powinny stosować osoby po zawałach, zabiegach chirurgicznych, udarach mózgu. Taki jadłospis wykluczają również takie choroby jak cukrzyca, choroby serca, nerek czy wątroby. Dieta ta nie jest również dla młodzieży w okresie rozwoju i dla kobiet w ciąży czy karmiących. Poza spadkiem wagi można zaobserwować również pozytywne efekty zdrowotne jak: spadek ciśnienia, poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Przed zastosowaniem tej diety należy uzyskać opinię swojego lekarza a samą kurację przeprowadzić pod okiem specjalisty.

Dieta Cambridge polega na spożywaniu sproszkowanych lub gotowych produktów. Wśród nich są zupy, napoje, batony oraz owsianki. Każdy produkt zrobiony jest w kilku smakach aby ograniczyć monotonność w menu.

Uwaga stopień!

Dieta Cambridge podzielona jest na 6 stopni gdzie każdy różni się kalorycznością. Jednak nie przechodzimy każdego z nich po kolei ale wspólnie ze specjalistą wybieramy odpowiedni dla siebie. W Stopniu pierwszym  możemy przyjąć od 415 do 615 kcal i konieczna tu jest zgoda lekarza oraz brak przeciwwskazań. Ten stopień jest najbardziej ryzykowny a menu ogranicza się tylko do gotowych produktów. Stopień drugi pozwala na trochę więcej. Teraz oprócz gotowych produktów możemy zjeść jeden zwykły posiłek a dziennie dopuszczalne jest 810 kalorii. Oba stopnie mogą trwać maks trzy tygodnie.

dieta-cambridge3

Pozostałe stopnie nie narzucają ograniczenia czasowego. W stopniu trzecim możemy zjeść posiłki zawierające łącznie 1000 kalorii w tym normalne śniadanie i obiad. Stopień czwarty i piąty to odpowiednio 1200 i 1500 kcal na dobę. Wzrasta również ilość dopuszczalnych posiłków konwencjonalnych. w stopniach od drugiego do piątego raz dziennie powinniśmy wypić dużą szklankę mleka 0,5% tłuszczu.

Szósty stopień ma na celu utrzymanie masy i wagi ciała na określonym poziomie. Na tym etapie uczymy się prawidłowych nawyków żywieniowych a jego kaloryczność wynosi 1500 kcal dziennie. Można powoli wprowadzać wysiłek fizyczny ale niezbyt intensywny. Na każdym ze stopni powinniśmy wypijać do 2 litrów wody dziennie.

Zalety: Dieta Cambridge jest dla osób, które nie lubią przygotowywać sobie posiłków. Dostarcza wszystkich potrzebnych składników (jeśli jest prowadzona przez dobrego konsultanta)

Wady: Gotowe produkty Diety Cambridge są stosunkowo drogie. Mogą pojawić się nudności, senność i osłabienie organizmu. Aby osiągnąć wymarzone efekty należy ściśle przestrzegać zasad i menu ustalonego przez konsultanta. Dieta drakońska przeznaczona dla zdrowych osób.