Dieta Oxy to jedna z najpopularniejszych diet, która całkiem niedawno zyskała sławę. Reklamowana jest przez celebrytów jako niezawodny sposób na utratę zbędnych kilogramów. W swoich założeniach jest bardzo podobna do diety Dukana, ale znacznie mniej rygorystyczna. O diecie Dukana więcej piszę tutaj. Zanim przyjrzymy się bliżej diecie Oxy zapraszam jak zwykle do przeczytania tego wpisu.

Ulepszony Dukan?

Autorką tej diety jest dietetyczka, pani Patrycja Mazur. Dietę Oxy stworzyła obserwując wnikliwie i usuwając wszelkie wady diety Dukana.

Skuteczność w odchudzaniu tej diety opiera się na spożywaniu bardzo dużych ilości białka. Jako jego źródła polecany jest drób, niektóre ryby oraz wybrane owoce morza. Ale w odróżnieniu od diety Dukana tutaj również możemy śmiało stosować białko roślinne. Znajdziemy je głównie we wszelkich roślinach strączkowych.

dieta-oxy-3

Dieta Oxy to również produkty pełnoziarniste: pieczywo, otręby, płatki owsiane. Natomiast obecność kefirów, szejków ma pomóc w neutralizacji tak dużej podaży białka. Filarem jest tu Oxy Shakektóry ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn. Aby zrobić takiego szejka potrzebujemy 3 łyżki suszonej żurawiny, dwie łyżki otrąb pszennych oraz kefir.

 

Dieta Oxy trwa cztery tygodnie (wcześniejsza wersja trzy). Każdy z tych tygodni to oddzielny etap i każdy ma inny cel. Faza pierwsza to Detox i jej celem jest oczywiście oczyszczenie się z toksyn. Fazę drugą nazwano Fat Burning i to tu następuje największy spadek wagi. W tej fazie przeważa białko zwierzęce.

W trzeciej fazie (Step) dodajemy białko roślinne, nadal chudniemy. Po tym tygodniu następuje faza czwarta (Balance) w której przywracamy do równowagi proporcje pomiędzy tłuszczem, białkiem i węglowodanami. Ostatnie zmiany w diecie Oxy to dodanie fazy piątej tak zwanej stabilizacyjnej, która ma ułatwić wyjście z diety i zapobiec efektowi jojo.

Ile można schudnąć na diecie Oxy? Z tego co się orientuję to na ogół jest to przedział od 2 do 8 kg. Jeżeli przyjmiemy, że dieta trwała cztery tygodnie to 5-8 kilogramów będzie dobrym i zdrowym osiągnięciem. To również zapobiega gwałtownemu powróceniu do dawnej wagi.

Na zakończenie jeszcze wspomnę o stronie psychologicznej diety Oxy. Autorka wprowadziła tu wstępny test, który pozwala dopasować dietę bardziej indywidualnie. Odpowiadamy na kilkadziesiąt pytań i otrzymujemy “tylko swoją” dietę :-).

 

Zalety: Po kupieniu diety mamy gotowy plan i menu. Jest możliwość wydrukowania sobie nawet listy zakupów na kolejne dni. Wszelkie (albo większość) efektów ubocznych z diety Dukana zostało wyeliminowanych.

Wady: Nie zaczniesz tej diety bez wykupienia jej. Dieta Oxy nie jest polecana osobom z chorobami nerek, wątroby czy żołądka. Nie można jej również stosować w przypadku cukrzycy.