Mamy za sobą tłuste diety doktorów Kwaśniewskiego i Atkinsa. Kolejna dieta do przeglądu to zdobywająca w ostatnim czasie dużą popularność dieta DASH. Założenia tej diety są bardzo zbliżone do zaleceń stosowanych w diecie śródziemnomorskiej dlatego też od niej zacznę ten wpis. Przedtem jednak proponuję przeczytaj ten artykuł.

Popularne jest twierdzenie, że dieta śródziemnomorska to naturalny sposób odżywiania w takich krajach jak Grecja, Włochy, Hiszpania. Nie jest to do końca prawda, ponieważ ta dieta opiera się głównie na menu dawnych mieszkańców Krety. Dowiedziono, że stosowanie tej diety pomaga w opóźnieniu procesów starzenia, obniża ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu. Ze względu na to, że jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe jest polecana dla osób zmagających się z miażdżycą i chorobami serca. Dieta śródziemnomorska jest uważana za jedną z najzdrowszych diet.

Źle się poczuły w oliwie szprotki…

Zbawienny wpływ na zdrowie ta dieta zawdzięcza przede wszystkim oliwkom oraz ich najpopularniejszą formą na rynku oliwie z oliwek.  Oliwa w greckim menu gra pierwsze skrzypce i jest dodawana do wszystkiego, w niej się gotuje i nią się polewa a wręcz zalewa wszelkie potrawy. Ważną pozycję zajmują owoce i warzywa (surowe jak i po obróbce termicznej). Dwa razy w tygodniu zalecane są ryby i owoce morza oczywiście z dodatkiem warzyw i przypraw.

Pieczywo, makarony, kasze i ziemniaki jada się codziennie w towarzystwie oczywiście warzyw, co pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Mięso w diecie śródziemnomorskiej jest na dalszym planie i bardzo często zastępowane jest roślinami strączkowymi. Mleko występuje tu najczęściej w postaci jogurtu (sosy, dipy) a także serów typu feta, mozzarella, parmezan czy gorgonzola. Dużo aromatu w diecie śródziemnomorskiej wprowadzają czosnek i zioła a całość uzupełnia garść orzechów tygodniowo. Kieliszek wina do obiadu jest również mile widziany i zalecany.

dieta-srodziemnomorska5

DASH? a masz 🙂

DASH to skrót od nazwy programu, który w tłumaczeniu znaczy: Dietetyczne sposoby zwalczania nadciśnienia. Ale czym się różni ona od diety śródziemnomorskiej? Przede wszystkim umiarkowanymi ilościami tłuszczu (nawet oliwy), oraz bardzo restrykcyjne podejście do soli (sodu). Należy uważać na wszelkie produkty konserwowane, wędzone i pakowane ponieważ producenci nie żałują w nich dodatków typu sól czy cukier. Istotne są tu posiłki zawierające warzywa i owoce (4-5 porcji na dobę) oraz wszelkie zboża i nasiona. Taka modyfikacja pomaga skutecznie obniżyć ciśnienie co jest zauważalne czasami nawet po 2 tygodniach stosowania tej diety.

Pamiętaj co zjadłeś!

Jeszcze parę słów o diecie MIND. Jest to dieta, która jest swoistą hybrydą Diety DASH i śródziemnomorskiej. Ten sposób odżywiania jest przeznaczony dla osób chorych na Alzhaimera lub chcących poprawić pracę mózgu, pamięć. Dlatego większą rolę przypisuje się tu orzechom, owocom takim jak truskawki czy jagody, oraz zielonym warzywom takim jak sałata, jarmuż oraz szpinak. W diecie MIND wyklucza się czerwone mięso, masło i margarynę oraz słodycze.

dieta-srodziemnomorska3

Wady i zalety diet opartych na założeniach śródziemnomorskiej ujmę razem. Ich pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka jest udowodnione i już w zaletach nie będę o tym wspominał. A jak wygląda odchudzanie na takiej diecie? Utrata zbędnych kilogramów jest stosunkowo wolna (około 3-4kg na miesiąc) ale jeśli wierzyć dietetykom czy badaniom to jest to optymalna wartość. Jeśli dodatkowo nasze zdrowie jest dla nas ważne to dieta śródziemnomorska może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Zalety: Świetna dla osób, które lubią różnorodność w kuchni. Dietę śródziemnomorską możemy dowolnie modyfikować w zależności od tego jakie efekty chcemy osiągnąć.

Wady: Diety te nie są dla osób, które lubią tłuste, czerwone mięsa. Problemem może być dostępność pewnych produktów (szczególnie w małych miejscowościach). Koszty takiej diety są stosunkowo wysokie.

W następnym odcinku cyklu o najpopularniejszych dietach napiszę o diecie Cambridge, serdecznie zapraszam.