Zapraszam do artykułu o diecie rozdzielnej oraz bananowej. Są to również dosyć popularne diety w naszym kraju. Czy są tak skuteczne w odchudzaniu jak się o nich mówi? Zapraszam do czytania, zanim jednak zagłębisz się w lekturę, jak zwykle polecam ten wpis.

Dieta rozdzielna dr. Haya

Czy wiesz, że dawno temu prawdopodobnie oddzielałaś instynktownie produkty białkowe od węglowodanowych?  Rodzice przygotowali pyszne małe kanapeczki, chlebek z serem lub wędliną…pychota. Za chwilę kanapeczki były rozłożone na części pierwsze a Ty wcinałaś sam chleb lub tylko ser. Co zresztą automatycznie martwiło rodziców.
Jeśli temu wierzyć to duża część z nas stosowała dietę rozdzielną we wczesnym dzieciństwie. Może to dlatego rzadko spotykamy otyłe maluszki. Główne, najbardziej trudne do zaakceptowania reguły w tej diecie to: Nie łączenie mięsa z ziemniakami, ryżem, makaronami itd. Nie łączenie chleba z serem, szynką…chyba wystarczy 🙂 Takie reguły w Polsce nie przejdą, nie ma w diecie rozdzielnej miejsca na typowy polski obiad (z dwóch dań?).
Dr Hay stworzył dietę rozdzielną opierając się na założeniach, że i białko i węglowodany potrzebują różnych enzymów do strawienia. Aby strawić białka potrzebujemy do tego środowiska kwaśnego. Węglowodany natomiast rozkładamy w zasadowym odczynie. Po zmieszaniu wszystkiego razem, soki żołądkowe nie mogą działać prawidłowo, co doprowadza do sytuacji, że pokarm zalega długo w żołądku czy jelitach. Żeby tego było mało, ziemniaki łącząc się z mięsem tworzą w żołądku trującą substancję – solaninę.
99% osób czytających ten artykuł przeszła już dawno niżej, do bananów, więc dla wytrwałych pocieszenie :-). Dieta rozdzielna jest dietą dosyć wymagającą, ale nie jest tak strasznie jak się wydaje na pierwszy rzut oka. W internecie znajdziemy mnóstwo przepisów i sposobów przygotowywania wszelkich dań. Ratunkiem w tej diecie są warzywa, które możemy łączyć ze wszystkim. Istnieje sporo doniesień o pozytywnym wpływie na zdrowie diety rozdzielnej. Sam autor tej diety wyleczył dzięki niej (jeśli mu wierzyć) powiększony mięsień sercowy i nadciśnienie. Przy okazji schudł jakieś 25 kg. Prawdopodobnie przy stosowaniu diety rozdzielnej bardzo łatwo będzie nam utrzymać wagę jedząc prawie tak samo jak dotychczas. Prawie, bo w zupełnie innych konfiguracjach 🙂
Zalety: W diecie rozdzielnej nie odczuwamy ociężałości, senności po posiłkach. Łatwość utrzymania wagi. Możliwe pozytywne działanie na zdrowie.
Wady: Dieta rozdzielna jest dla osób lubiących pokombinować w kuchni (i to bardzo). Dieta ta wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy na temat odpowiedniego łączenia produktów.

 dieta-bananowa
 Dieta bananowa narodziła się w Japonii dzięki małżeństwu Hitoshi i Sumiko Watanabe. Zyskała ona bardzo dużą popularność nie tylko tam, jej sława rozeszła się po świecie lotem błyskawicy. W początkowym okresie bananomanii w niektórych sklepach zaczęło brakować tego owocu. Reklamowana jest jako dieta pozwalająca zrzucić 7 kilogramów w miesiąc.
A małpce damy banana…czyli Morning Banana.
Są różne wersje diety bananowej, opiszę tylko tą najpopularniejszą i najbezpieczniejszą. Jak sama nazwa wskazuje, mamy jeść banany. Na szczęście nie tylko. Jemy te owoce tylko na śniadanie natomiast obiad i kolacja pozostaje w zasadzie taka jak dotychczas. Ale ostatni posiłek powinniśmy zjeść przed godziną 20. Należy wykluczyć też słodycze i alkohol w trakcie stosowania tej diety. Bardzo często słyszymy, że podczas odchudzania banany nie są wskazane, więc jak to jest naprawdę?

Prawda pewnie jak zwykle leży gdzieś po środku.

Spożywanie czegokolwiek w nadmiernych ilościach raczej nie przyniesie nikomu korzyści. To zdanie możemy chyba zastosować nie tylko do diety bananowej. Banan jest owocem dosyć kalorycznym (110-130 kcal) a im bardziej dojrzały tym więcej zawiera cukrów. Ale to chyba jedyne jego “wady”. Węglowodany z banana zostają bardzo szybko strawione (ten fakt wykorzystujmy szczególnie po treningu, gdy nie mamy szans na posiłek niedługo po treningu).
Dodatkową zaletą banana po ćwiczeniach jest duża zawartość potasu, magnezu i cynku. Te pierwiastki pomogą ustrzec się nam przed bolesnymi skurczami, pomogą w regeneracji organizmu. Banan pomoże zredukować stres, wpływa też pozytywnie na wygląd skóry. Cukry zawarte w bananie uzupełnią szybko zapas glikogenu dzięki czemu nie będziemy szukali czegoś słodkiego “na szybko”.
Wychodzi na to, że banan jest owocem jakby stworzonym dla ludzi aktywnych. Jeśli trenujesz to bananowe śniadanie na pewno nie zaszkodzi Twojej sylwetce. Może doskonale sprawdzić się jako taki energetyczny “baton” zarówno przed, w trakcie jak i po wysiłku. Jeżeli odchudzanie opierasz tylko i wyłącznie na odpowiedniej diecie, to raczej dieta bananowa nie przyniesie dobrych rezultatów. Natomiast możesz zafundować sobie od czasu do czasu takie śniadanko ze względu na bogactwo witamin i minerałów zawartych w tych owocach.
Zalety: Śniadania praktycznie bez przygotowywania. Obiady i kolacje możemy jeść tak jak dotychczas.
Wady: Dieta bananowa to niestety monotonne śniadania. Konieczność aktywnego odchudzania (dla niektórych może to być wadą, dla innych nie 🙂