Bardzo ważnym elementem podczas odchudzania jest picie. Co prawda picie kojarzy się często z alkoholem ale tym razem nie o to chodzi. Więcej o alkoholu w trakcie odchudzania napiszę w innym artykule. Teraz skupimy się przede wszystkim na zwykłej wodzie oraz innych napojach.

Zimna woda zdrowia doda!

Częstego popijania (np. wody) najłatwiej nauczyć się oczywiście latem i wtedy też przychodzi nam to naturalnie. Jest gorąco, pić się chce więc nikt nam nie musi o tym przypominać. Gorzej z taką jesienią i zimą. Czasami cały dzień nam zleci na filiżance kawy czy herbaty. A to w pracy nie ma czasu, a to nie czujemy potrzeby, a to się zapomni. Zresztą, po co mamy targać ze sobą dodatkowe obciążenie? Czy coś tracimy i co tracimy gdy nie korzystamy z rzekomego dobrodziejstwa dobrego nawodnienia organizmu? O tym będzie trochę później, tymczasem przyjrzyjmy się najpierw napojom, które nam na pewno NIE POMOGĄ w utracie wagi.

woda6

Zdecydowana większość oferowanych przez sklepy napojów to cukrowa bomba. O cukrze więcej będę pisał w osobnym artykule. Nawet nie będę pisał o napojach gazowanych czy energetykach. Tych napoi powinniśmy unikać a już szczególnie gdy zależy nam na utracie kilogramów. Również soki owocowe w kartonach nie są dobrym wyborem.

Wydawałoby się że to samo zdrowie (przecież na kartonie napisali 100% soku z owoców) ale już skład soku tego na ogół nie potwierdza. Jaki mamy więc wybór będąc na mieście? Jeśli staramy się zgubić zbędne kilogramy to jesteśmy ograniczeni do wody, herbat czy kawy. Zamiast soku w kartonie lepiej już kupmy sobie jabłko czy inny soczysty owoc, który dodatkowo nas nawodni. W domu doskonałym pomysłem będzie też oczywiście zrobienie sobie samemu soku, koktajlu czy choćby kompotu.

A dlaczego tak się trąbi o tym nawadnianiu? Czy faktycznie jest takie ważne? Jeżeli chcesz wykorzystać maksymalnie dużo czynników aby schudnąć to nawadnianie jest jednym z ważniejszych! Nawet bez zmiany diety czy wprowadzenia większej aktywności ruchowej powinieneś zauważyć pozytywne zmiany pijąc więcej wody w ciągu dnia. Jeżeli te trzy składniki (dieta, trening, nawadnianie) prawidłowo połączymy, to sukces mamy murowany! Poza tym wypicie np. szklanki wody w ciągu dnia może nam pomóc w oszukaniu uczucia głodu.

woda2

Pijąc czystą wodę przede wszystkim pomagamy naszemu organizmowi usunąć wszelkie pozostałości, które zalegają nam niepotrzebnie w organizmie. Sporą część dziennego zapotrzebowania powinniśmy uzupełnić z samego rana. W nocy, podczas gdy śpimy nasz organizm zużywa duże ilości wody do regeneracji. Bardzo duży udział w tym ma nasza wątroba, przykładem niech będzie znany prawie każdemu poranny kac po wypiciu większej ilości alkoholu.

Popularną “saharę” po przebudzeniu odczuwamy ponieważ wątroba zużyła olbrzymie ilości płynów aby zneutralizować działanie alkoholu. Jeżeli nerki czy wątroba nie będą otrzymywać od nas płynów organizm będzie często zabierał wodę skąd się tylko da czyli z innych organów. Osoby, które zaczęły się dobrze nawadniać bardzo często mówią o tym, że skóra stała się jędrniejsza lub zniknęły pewne zaburzenia wzroku.

Aby wyrobić w sobie nawyk picia wody, na początek codziennie można kupić małą butelkę wody. Gdy wiemy, że resztę dnia spędzimy w domu warto sobie zaparzyć większy dzbanek ulubionej herbaty. Dobrze by było, żeby chociaż czasami były to zioła, herbata zielona, biała czy czerwona. W utracie zbędnych kilogramów dużą pomocą będą też soki (głównie warzywne), które zrobimy sobie sami. Są one często wykorzystywane podczas różnych detoksów czy głodówek ponieważ oprócz nawodnienia zapewnią nam sporo cennych mikroelementów. Osobom na redukcji szczególnie polecane są soki na bazie selera (również naciowego), pietruszki i marchwi. Schudnąć pomaga również sok ze świeżej kapusty, ale mało kto potrafiłby się przekonać do jego smaku :-).