W cyklu “Odchudzanie a najpopularniejsze diety” przedstawię diety, które “rządzą” na świecie i w Polsce. Zamieszczam to na stronie tylko jako ciekawostkę, zalecając aby w naszym planie żywieniowym znalazło się zawsze jak najwięcej różnorodnych składników. Powstrzymam się od komentarza przy każdej diecie jednak wymienię wady i zalety każdej starając się być jak najbardziej obiektywnym. Przed przeczytaniem tego artykułu przeczytaj  ten wpis . Tyle słowem wstępu, zaczynamy więc przegląd. Kolejność przedstawianych diet jest całkowicie przypadkowa, do żadnej z nich absolutnie nie namawiam.

Dieta Dukana, kilo golonki i pół banana!

Na pierwszy ogień pójdzie najsłynniejsza chyba w Polsce dieta Dukana.  Jest to metoda opracowana przez francuskiego doktora Pierre Dukana, inne jej nazwy to dieta białkowa lub proteinowa a także plan Protal. Dieta bazuje na tym, że produkty białkowe dostarczają stosunkowo niewiele kalorii a jednocześnie wymagają od organizmu zwiększonego “wysiłku” podczas trawienia. Ten sposób odżywiania jest przeznaczony tylko dla osób zdrowych ze względu na duże obciążenie tarczycy,nerek i wątroby.

Sam Pierre Dukan zaleca aby przed rozpoczęciem stosowania tej diety zrobić odpowiednie badania, aby nie pogorszyć stanu swojego zdrowia. Jest wiele doniesień o znacznym osłabieniu organizmu, częstych zaparciach oraz bólach głowy, brzucha, wątroby i nerek w trakcie kuracji. Zresztą sam autor tej metody ma kilka przegranych spraw w sądzie w tym o niekorzystny wpływ tej diety na zdrowie. Przejdźmy zatem do szczegółów diety Dukana: Mamy tu cztery fazy (Protal I, II itd), które różnią się dozwolonymi produktami jakie możemy jeść oraz ich ilością.

dieta-dukana1

Pierwszą fazę nazywamy fazą uderzeniową i trwa od 5 do maksymalnie 10 dni (zależy od ilości kilogramów, które chcemy zgubić) i polega na spożywaniu tylko i wyłącznie produktów białkowych (owoce morza, drób, chude mięsa i twarogi).

Faza druga, naprzemienna (równowagi) jest fazą w której w niektóre dni do dotychczasowych potraw dodajemy określone warzywa. Wygląda to tak, że przez pięć dni jemy tylko produkty białkowe a przez następne pięć dni posiłki białkowo-warzywne. W diecie Dukana możliwe są też tryby 3/3 i 1/1 czyli na przykład zmiana następuje codziennie albo co trzy dni. Ta faza trwa do czasu osiągnięcia upragnionej wagi po czym przechodzimy do następnej.

Faza trzecia nazywana jest fazą utrwalenia i powinna trwać 10 dni na każdy zrzucony kilogram. Na tym etapie dodajemy: wybrane owoce (jeden dziennie), chleb pełnoziarnisty (dwie kromki dziennie) oraz niewielkie ilości sera oraz kasz, makaronów itd. Jeden dzień w tygodniu robimy dniem proteinowym (tylko produkty z I fazy), dwa razy w tygodniu możemy zjeść obfity posiłek złożony z czego tylko zechcemy (ale tylko z produktów dozwolonych). Ostatnia faza jest w zasadzie najdłuższą z faz i powinna trwać do końca życia.

Faza czwarta (stabilizacji) zezwala na odżywianie bez większych ograniczeń ale: jeden dzień w tygodniu ma wyglądać jak typowy dzień z fazy I, codziennie jemy 3 łyżki otrąb owsianych. W trakcie całej kuracji dietą Dukana zaleca się picie dużych ilości płynów oraz aktywność fizyczną.

dieta-dukana5

 

Zalety:W diecie Dukana nie ma potrzeby liczenia kalorii, duży spadek wagi już na początku kuracji.

Wady: Duże prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo-jo, może doprowadzić do osłabienia organizmu, chorób. Często podczas stosowania tej diety odczuwane są bóle i występują zaparcia. Dieta jest tylko dla osób całkowicie zdrowych i zalecane są badania lekarskie przed jej rozpoczęciem.

Na tym zakończę część pierwszą, w następnym wpisie dla równowagi opiszę dietę wegetariańską i jej bardziej wymagającą wersję –  siostrę “wegankę”.