Na początek będzie trochę o tym co to w ogóle jest masaż. Teoria mówi, że masaż jest metodą leczenia fizykalnego zewnętrznych i wewnętrznych objawów chorobowych, a w wielu przypadkach przyczyn chorobowych.

W praktyce masaż jest dobry na wszystko! 🙂 

Masaż jest to integralna część odnowy biologicznej organizmu dlatego jest tak ważny dla sportowców. Masaż sportowy w swoich technikach podobny jest do klasycznego masażu leczniczego. Wykonywany jest zdecydowanie silniej i energiczniej.

Celem masażu sportowego jest jak najszybsze przygotowanie do wysiłku sportowego, osiągniecie maksymalnych wyników sportowych, jak i usuniecie dużego zmęczenia organizmu po wysiłku fizycznym. Jest wykorzystywany w profesjonalnych planach treningowych, ale też przez amatorów.

Zalet masażu, nie tylko dla osób ćwiczących, jest jeszcze mnóstwo. Dzisiaj wymienię jedynie kilka:

  • pomaga zapobiegać kontuzjom,

  • rozgrzewa i relaksuje mięśnie,

  • zapobiega zakwasom po ćwiczeniach,

  • likwiduje skutki przetrenowania.

Masaż sportowy występuje w kilku formach:

masaz4

  1. Masaż sportowy przedwysiłkowy – przygotowuje organizm do wysiłku, stosowany jako uzupełnienie rozgrzewki, ponieważ powoduje rozgrzanie stawów i ścięgien. Rozluźnia mięśnie, podnosi ich elastyczność i efektywność.

  1. Masaż sportowy międzywysiłkowy – wykonywany w przerwach między ćwiczeniami, podtrzymuje wysoką aktywność mięśni oraz zaopatruje je w tlen i substancje odżywcze. Usuwa toksyny, dzięki czemu mięśnie zyskują większą zdolność do przy i szybciej się regenerują.

  1. Masaż sportowy powysiłkowy – skraca czas regeneracji organizmu po wysiłku. Jego głównym zadaniem jest usprawnienie krążenia krwi i limfy, a także zmniejszenie powysiłkowego napięcia mięśniowego.

Masaż sportowy nie jest jedynie domeną sportowców wyczynowych. Coraz częściej doceniają go także sportowcy amatorzy. Dzieje się tak, gdyż jego działanie regeneracyjne jest niebywale skuteczne. Ten rodzaj masażu jest elementem odnowy biologicznej organizmu, oraz czynnym wypoczynkiem, dzięki któremu bez straty energii podwyższa się zdolność naszego ciała do pracy.

W następnym odcinku będzie o masażu bańką chińską, który wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej. Serdecznie zapraszam.