O szkodliwości cukru słyszymy od dziecka i w zasadzie od dziecka go wcinamy. Nawet teraz gdy staramy się zdrowo odżywiać spożywamy go często także podczas obiadu. Od kilkudziesięciu lat ilość cukru w produktach jest systematycznie zwiększana. Mieszkając w mieście bardzo często kupujemy gotowe produkty w słoikach czy pojemnikach plastikowych. Zjadłaś porcję rybki po kaszubsku? Więc zjadłaś też łyżeczkę cukru. Dodałeś tarte buraczki do obiadu? Właśnie całkowicie nieświadomie przyjąłeś pewną dawkę słodyczy.

Cukier krzepi.

dieta-cukier-prl1

Dlaczego producenci praktycznie wszędzie dodają cukru? Poza oczywistą zmianą smaku, cukier jest też tanim wypełniaczem. Cukier znajdziemy praktycznie wszędzie a gdybyśmy w sklepie zdjęli z półek produkty zawierające cukier to niewiele by zostało. Zostałyby oczywiście produkty nie przetworzone (czyli warzywa i owoce), wybrane produkty mleczne i kilka produktów, które zawierają inne słodziki. Aha, no i ciuchy 🙂 Ilość dodanego cukru producenci sprytnie podają pod hasłem “węglowodany”.

Czy popadamy w przesadę czytając etykiety na każdym kupionym produkcie? To zależy chyba od tego jak podchodzimy do tematu odżywiania. Jeżeli celem jest dbanie o zdrowie to jak najbardziej powinniśmy to robić. A jeżeli zależy nam na tym aby schudnąć to odpowiedź jest jeszcze bardziej oczywista. Jeżeli odmawiamy sobie ulubionych ciastek, napojów to nie po to aby zjeść cukier, który dodano np. do keczupu, musztardy czy majonezu. Nie zawsze starczy nam czasu i ochoty aby wszystko sobie przygotowywać samemu, niemniej myślę że lepiej mieć świadomość tego, że właśnie zjedliśmy posłodzony obiad.

dieta-cukier-prl2

Cukier źle wpływa na nasz cały organizm. Mimo wielkich wydatków na badania nigdy nie udało się stwierdzić, że cukier ma jakiekolwiek pozytywne działanie dla naszego organizmu. Jego lista “zasług” jest długa, wymienię tylko niektóre: Powoduje zwiększone ciśnienie krwi, złe samopoczucie i senność. Zaburza proces trawienia i osłabia odporność organizmu. Jedzenie słodkości ogromnie obciąża trzustkę i zakwasza organizm.

Do neutralizacji tych kwasotwórczych działań rafinowanego cukru nasz organizm potrzebuje mikroelementów w tym dużej ilości wapnia. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej jego ilości w pożywieniu organizm będzie zmuszony go pobrać chociażby z kości. Dlatego po zjedzeniu słodkości, powinniśmy zjeść sporą ilość warzyw aby zmniejszyć szkodliwe działanie cukru. Osobiście sobie tego nie wyobrażam i nie znam nikogo kto by batona zagryzał marchewką. Ale warto chyba wiedzieć :-). Oprócz tych czysto biologicznych procesów dochodzi jeszcze fakt, że jedzenie słodyczy (np. drożdżówka na mieście) zastępuje nam często zwykły (zdrowy) posiłek. Cukier dostarczy nam “szybkiej” energii a w tym czasie organizm mógłby wykorzystać trochę odłożonego tłuszczyku.

W internecie można znaleźć opinie, historie ludzi, którzy odstawili cukier w każdej postaci. Efekty widoczne są bardzo szybko i wszystkie są pozytywne. A spadek wagi jest tylko takim przyjemnym efektem ubocznym całego przedsięwzięcia.